нагору
щедрівки
звідусіль
Існує стереотип, що культура щедрування побутує лише в центрадьній та західній частині нашої країни. Але, звісно ж, це не так.

Тож в рамках проєкту “Дружні двері” ми зібрали щедрівки з різних куточків України. Вони записані на Донеччині, Полтавщині, Миколаївщині, Харківщині, Житомирщині, Чернігівщині та в інших регіонах.

Хай ці пісні прикрасять ваші святкові дні, а ще послужать прикладом того, що українська культура живе і буде жити в усіх куточках нашої країни.

Послухайте їх та надихніться на те, щоб відкрити свої “Дружні двері” для українців звідусіль.

Інтерв’ю з Іриною Крюченко, солісткою колективу «Заграярочка»

Народний пошуково-дослідницький гурт з Донеччини, Волноваського РЦКД, займається пошуком та відродженням місцевої народної, традиційної культури.

буття

Київський ансамбль традиційної музики "Буття" виконує виключно народні твори у звучанні, наближеному до автентичного. Виконувані твори з різних регіонів України записані як членами ансамблю у фольклорних експедиціях, так і опановані з більш ранніх записів спеціалістів-фольклористів та родинних архівів.

“Ой у полі виросла береза” (щедрівка на дівчину)

с. Велика Кириївка Гайсинського району Вінницької області

“Небо ясне зірки вкрили”

Тернопільщина

Древо

Київський ансамбль дослідників і виконавців української народної музики. Існує з 1979 року. Своєю діяльністю фольклорний гурт розпочав новий напрямок у музичній культурі України, продемонструвавши світові традиційну селянську музику українців як повноцінне й самобутнє мистецьке явище, що не потребує обов’язкової композиторської обробки. Учасники гурту – студенти, випускники та викладачі Київської консерваторії – першими в Україні взяли за мету глибоко пізнати, практично засвоїти та правдиво відтворювати народні пісні, зберігаючи у власному співі регіональні стилістичні риси досліджуваних традицій.

“Ой сів Христос вечеряти”

с. Бобрівник Зіньківського району Полтавської області

“Як злетіло три янголи з неба”

с. Нова Гребля Жашківського району Черкаської області

Володар

Фольклорний гурт, що займається науковою реконструкцією календарних і родинних обрядів та пісень, у співі наслідує манеру сільських співаків. Ансамбль має унікальний репертуар, записаний у власних фольклорних експедиціях в різних регіонах України (Полісся, східне Поділля, Середня Наддніпрянщина).

«Ой на морі, на сініци» (щедрівка дівчині)

с. Копище (хутір Ковель) Олевського району Житомирської області

Муравський Шлях

Фольклорний гурт із Харкова створений у 1983 році (перша назва «Слобожани»). Учасники колективу досліджують та відтворюють пісенний фольклор Слобідської України, в першу чергу рідної Харківщини. У складі гурту співають і грають люди різного віку і професій, однак для багатьох з них це стало справою життя. В репертуарі гурту сотні ліричних, козацьких та солдатських пісень, зразки календарно-обрядового та весільного фольклору, колискових та дитячих ігор.  Все це записане учасниками гурту у фольклорних експедиціях.

“На річці, річці, на Ярдані” (щедрівка господарям)

с. Скрипаї Зміївського району Харківської області

Михайлове Чудо

Фольклорний гурт, що був заснований у 2008 році. Учасники записують в етнографічних експедиціях  і виконують давні обрядові пісні річного та родинного циклів, пісні, що співались на проводи у військо та звичайні пісні, що побутували в селах Чернігівщини сто і більше років тому.

“Що з-за гаю”

с. Ярославка Бобровицького району, Чернігівської області

Кралиця

Фольклорний ансамбль, заснований на кафедрі фольклористики, народного пісенного та інструментального виконавства Київського національного університету культури і мистецтв у 1991 році. «Кралиця» є студентським колективом, навчальною лабораторією для майбутніх керівників фольклорних колективів. Необхідною складовою творчого процесу в ансамблі є обов'язкове прослуховування експедиційного матеріалу, відбір пісень для поповнення репертуару колективу та їх розшифровка. Найважчою й найважливішою їх роботою є опанування манерою виконання, дикцією, артикуляцією, звуковидобуванням, притаманним тому регіону, звідки походить музичний твір. Основу репертуару складають народні пісні, записані керівником ансамблю, а також студентами на Волині, Рівненщині, Житомирщині, Київщині, та Чернігівщині.

“Щодрий вечор”

Рівненщина

Коло Раю

Мистецько-співочий проєкт, створений у Львові, об'єднує людей зі всієї України під керівництвом відомої української мисткині, дослідниці автентичних українських пісень, Уляни Горбачевської.

"Зелена яблонь"

Закарпаття

Уляна Горбачевська

Виконавиця, дослідниця та популяризаторка старовинних українських народних пісень та давніх духовних співів.

“Дай Боже”

Івано-Франківщина

Вільце

Дівочий фольклорний гурт, який відроджує українські традиційні пісні. Учасниці гурту їздять в експедиції різними регіонами України, щоб дослідити звучання народних пісень і записати їх із перших вуст.

“А в нашого пана береза стояла” (щедрівка на господаря)

с. Улянівка Новоодеського району Миколаївської області

“А в цім двірку як у вінку” (щедрівка на родину)

м. Новоазовськ Донецької області